Beredskabsugen 2026 - Oplev de kommunale beredskaber

0U2A1370-2000x2000

Danmark får en national beredskabsuge

Totalberedskabet skal medvirke til en ny og stærkere beredskabskultur, hvor alle dele af samfundet er bevidste om deres rolle i fællesskabet. Derfor lancerer Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab en beredskabsuge, som afholdes i uge 19.

Ambitionen for beredskabsugen er at skabe en styrket beredskabskultur og parathed i Danmark, hvor myndigheder, organisationer, erhvervsliv og civilsamfund står sammen med borgerne om den vigtige opgave.

Beredskabsugen vil få overskriften: ”Vi er der for Danmark”, og gennemføres samme uge som den årlige sirenevarslingstest.

Danske Beredskaber samler i forbindelse med Beredskabsugen aktiviteter i de 29 danske kommunale beredskaber i uge 19 her på hjemmesiden – listen med events for børn og voksne opdateres løbende.

Danske Beredskaber – Tryghed tæt på. 

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
Foto: Danske Beredskaber