Seneste nyhed

Redningsberedskabsprisen 2025 blev den 3. oktober tildelt fem brandfolk – en indsatsleder fra Beredskab Fyn og fire deltidsfolk fra Falck Danmark i Glamsberg bestående af en holdleder og tre brandmænd. Sidst på eftermiddagen den 26. november 2024 styrtede flere personer mere end 20 meter ned i en betonsilo, da konstruktionen kollapsede under støbningen af et […]

Nyhedsoversigt

Brandkravene til virksomheder i Danmark bør ikke være skrappere end kravene i vores nabolande, lød det fra flere politikere under paneldebatten til dagens konference om brandregler på Christiansborg. Næstformand i Danske Beredskaber frygter, at brandsikkerheden bliver sat over styr ved at lempe på brandkravene.
Onsdag den 20. januar inviterer Danske Beredskaber og SikkerhedsBranchen til konference om brandregler på Christiansborg. Arrangørerne håber, at konferencen kan bidrage til at oplyse politikerne om konsekvenserne ved at lempe på brandkrav til nye byggerier.
Der er stadig behov for flere deltidsbrandmænd, især uden for de store byer i dagtimerne, fortæller regional konsulent i projektet ’Bliv Brandmand Nu’, der formidler op mod 100 ansættelser om året.
Blot en uge inden nytår trak et flertal i Slagelse Byråd i nødbremsen og besluttede ikke at gå med i det fælles Vestsjællands Brandvæsen, der ud over Slagelse skulle bestå af Kalundborg, Odsherred, Holbæk, Lejre og Sorø kommuner.
Vinteren er for alvor over os, og i øjeblikket er store dele af landskabet beklædt med sne. Det er dog ingen hindring for beredskabet, der er forberedt på vintervejret og har klargjort de firehjulstrukne brandkøretøjer, fortæller Østsjællands beredskabsdirektør.
Forhandlingerne om et nyt beredskabsforlig er i gang på Christiansborg. Derfor har Danske Beredskaber talt med forsvars- og beredskabsordførerne for partierne i forligskredsen og stillet dem fem spørgsmål om, hvordan fremtidens beredskab i Danmark skal se ud.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
0U2A0104