Seneste nyhed

Det kommunale redningsberedskab kørte i 2024 ud på indsatser 38.516 gange, et lille fald i forhold til året før, i et år præget af få vejrhændelser og nedgang i antallet af brande. 595 gange assisterede de kommunale beredskaber hinanden, imens Beredskabsstyrelsen 212 gange blev tilkaldt som assistance af det kommunale beredskab eller andre kommunale rekvirenter. […]

Nyhedsoversigt

Taktisk planlægning, prævacciner til udvalgt mandskab og efteruddannelse til ledere. Det er nogle af de konkrete ønsker, som Danske Beredskaber peger på for at sikre, at det kommunale beredskab kan levere den altafgørende førsteindsats i tilfælde af et terrorangreb herhjemme.
Sydøstjyllands Brandvæsen fremlægger nu sit oplæg til en plan for beredskabet i Horsens og Hedensted kommuner. Beredskabet skal spare to millioner kroner i budgettet for 2018.
Med vedtagelsen af nye vedtægter i april i år fik Danske Beredskaber en helt ny struktur. Det betyder, at enkeltpersoner, virksomheder og organisationer nu kan støtte foreningens arbejde med et interessemedlemsskab.
Regeringens udspil til en 2025-plan indeholder flere midler til national sikkerhed, men redningsberedskabet, der skal redde folk ud under førsteindsatsen ved en terrorhændelse, er tilsyneladende helt overset.
Beredskabsdirektør hos Brand & Redning Sønderjylland, Jarl Vagn Hansen, er valgt som ny formand for Danske Beredskaber. Han afløser operativ chef hos Brand & Redning MidtVest, Niels Christensen.
Det danske beredskab skal lære af de erfaringer med terror, som andre europæiske lande gør sig. For skulle Danmark blive ramt af endnu et angreb, er det altafgørende, at beredskabet er godt forberedt.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
0U2A0104