Seneste nyhed

Samfundsudviklingen sker hurtigere end nogensinde før, og koblingen mellem den hastige teknologiske udvikling, innovative og uafprøvede løsninger og grøn omstilling med fokus på mere bæredygtigt byggeri, som har et stærkt politisk fokus, resulterer i en ny hverdag for de kommunale redningsberedskaber. I de 29 kommunale beredskaber oplever vi en øget forventning blandt aktørerne til redningsberedskabets […]

Nyhedsoversigt

To mandskaber er nominerede til Den Danske Redningsberedskabspris efter heltemodige indsatser. Prisen overrækkes af forsvarsminister Peter Christensen. FOTO: Ole Iversen, Nordjyske
I et svar til Folketingets Forsvarsudvalg afviser forsvarsminister Peter Christensen at undersøge konsekvenserne af de seneste lempelser i dansk brandsikring. Den beslutning undrer Danske Beredskaber.
I denne uge mødes en række af Danske Beredskabers netværk og arbejdsgrupper i Middelfart. Ansatte på tværs af beredskaber og faglighed puster liv i gode ideer, fælles løsninger og nye måder at gøre tingene på.
Torsdag deltog Brandkadetter i Danmark i en integrationskonference arrangeret af Tuborgfondet, Frivilligrådet og Mandag Morgen. Flygtningeholdet fra Ringkøbing-Skjern Kommune var med som et succesfuldt eksempel på god integration.
Taktisk planlægning, prævacciner til udvalgt mandskab og efteruddannelse til ledere. Det er nogle af de konkrete ønsker, som Danske Beredskaber peger på for at sikre, at det kommunale beredskab kan levere den altafgørende førsteindsats i tilfælde af et terrorangreb herhjemme.
Sydøstjyllands Brandvæsen fremlægger nu sit oplæg til en plan for beredskabet i Horsens og Hedensted kommuner. Beredskabet skal spare to millioner kroner i budgettet for 2018.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
0U2A0104