Elever på Kokkedal Skole får én på opleveren, når de får besøg af Nordsjællands Brandvæsen og ministeren for samfundssikkerhed og beredskab – og lærer side om side med brandfolk og unge kadetter at redde liv.
Onsdag den 1. oktober bliver Kokkedal Skole omdannet til en kombination af klasselokale og brandøvelsesplads, når minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, besøger skolen i anledning af den landsdækkende brandforebyggelsesuge.
Sammen med Nordsjællands Brandvæsen og brandvæsenets unge brandkadetter får eleverne en helt særlig eftermiddag, hvor de både lærer om brand i undervisningen og selv prøver kræfter med brandslukning og førstehjælp.
Ministeren begynder sit besøg i en børnehaveklasse, hvor de yngste elever arbejder med materialet Lær børn om brand. Derefter går turen til en 4. klasse, hvor elever på mellemtrinnet tester deres viden med det digitale undervisningsmateriale Brandsmart. Begge undervisningsmaterialer er udviklet af TrygFonden, Beredskabsstyrelsen og Danske Beredskaber og stilles gratis til rådighed for landets skoler.
Besøget på Kokkedal Skole afsluttes på Bølgepladsen, hvor børnene – side om side med brandkadetterne – får en praktisk oplevelse af, hvordan man handler i en nødsituation.
– Jeg er glad og stolt over, at Kokkedal Skole går forrest, når det handler om sikkerhed og forebyggelse af brand. Det er viden, som også styrker trygheden i hjemmene, fordi det er med til at skabe en kultur, hvor det at tænke på sikkerhed bliver en naturlig del af hverdagen, siger Thomas Lykke Pedersen, borgmester i Fredensborg Kommune og formand for beredskabskommissionen i Nordsjællands Brandvæsen.
Fra skolens side er der også stor opbakning til initiativet:
– For os er det vigtigt, at eleverne både lærer om brandsikkerhed i undervisningen og får lov til at prøve tingene af i praksis. Når børnene ser, hvordan viden kan bruges i virkeligheden, giver det undervisningen en helt anden tyngde og relevans. Vi er stolte af, at Kokkedal Skole er med til at sætte fokus på et emne, som kan redde liv, siger Kristine Gebuhr, skoleleder på Kokkedal Skole.
Samarbejdet mellem Kokkedal Skole og Nordsjællands Brandvæsen bliver fremhævet af Danske Beredskaber, som ser stor værdi i, at børnene får brandsikkerhed ind på skoleskemaet.
– Forebyggelse begynder lokalt. Når Kokkedal Skole og Nordsjællands Brandvæsen går sammen om at lære børnene om brand, gør det en forskel her og nu – og på længere sigt i hele samfundet. Børn tager den viden med hjem, og det kan i sidste ende redde liv, siger Bjarne Nigaard, sekretariatschef i Danske Beredskaber.
Han peger samtidig på, at ministerens deltagelse er med til at give ekstra opmærksomhed til den lokale indsats:
– At landets minister på området vælger at lægge vejen forbi Kokkedal, viser respekt for det arbejde, der allerede gøres her – og er med til at sætte fokus på, hvor vigtigt det er at lære børn om brandsikkerhed, siger Bjarne Nigaard.
En vigtig del af dagen bliver mødet med de unge brandkadetter fra Nordsjællands Brandvæsen. Kadetterne giver eleverne et indblik i, hvordan man kan handle i praksis, når uheldet er ude – fra at yde førstehjælp til at slukke en mindre brand.
– Det er forbilledligt at se vores unge brandkadetter tage ansvar og fungere som rollemodeller. De er med til at vække interessen for brand og brandforebyggelse hos børn og unge, og på den måde kan brandkadetprojektet både styrke engagementet i hverdagen og på sigt være en vigtig rekrutteringskanal til beredskabet, siger Thomas Lykke Pedersen.
Pressen er velkommen til at deltage i arrangementet på Kokkedal Skole onsdag den 1. oktober kl. 13–15. Her vil der være mulighed for både billeder og interviews.
Læs mere om brandkadetterne, der er en del af Unge i Beredskabet