Hvordan sikrer vi, at det kommunale beredskab kan klare fremtidens opgaver? Det diskuterer et panel med beredskabets minister den 13. juni under Folkemødet 2025.
På Folkemødet 2025 er Danske Beredskaber vært for en debat fredag den 13. juni fra klokken 10.00 til 11.00 , hvor et panel bestående af minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, Jarl Vagn Hansen, formand Danske Beredskaber og Johannes Lundsfryd Jensen, formand for KL’s Klima- og Miljøudvalg diskuterer fremtiden for det kommunale beredskab. For er det civile beredskab klar til fremtidens opgaver?
Facilitator for debatten er Laurids Hovgaard, redaktør på ResilienceTech – og alle er velkomne til at komme forbi inderhavnen og tage del i debatten.
De kommunale beredskaber mødes i stigende grad af mere komplekse udfordringer når de 40.000 gange om året rykker ud for at redde liv, ejendomme og infrastruktur, men det kræver massive investeringer i personale, udstyr og ikke mindst uddannelse, hvis de 9.000 beskæftigede i det borgernære beredskab fortsat skal kunne levere tryghed tæt på danskerne.
Klik her for at læse mere om Danske Beredskabers debat under Folkemødet 2025