Seneste nyhed

Danske Beredskaber præsenterede på Forebyggelseskonferencen en ny fodboldtrøje, der er blevet lavet i forbindelse med med en indsamling på Fodboldtrøjefredag. Vi er i Danmark 6.571 brandfolk – heraf 1.553 heltidsansatte, 3.976 deltidsansatte og 1.042 frivillige brandfolk som står klar til at trække i branddragten for at sikre trygheden tæt på danskerne. Den 6. marts bytter […]

Nyhedsoversigt

I et svar til Folketingets Forsvarsudvalg afviser forsvarsminister Peter Christensen at undersøge konsekvenserne af de seneste lempelser i dansk brandsikring. Den beslutning undrer Danske Beredskaber.
I denne uge mødes en række af Danske Beredskabers netværk og arbejdsgrupper i Middelfart. Ansatte på tværs af beredskaber og faglighed puster liv i gode ideer, fælles løsninger og nye måder at gøre tingene på.
Torsdag deltog Brandkadetter i Danmark i en integrationskonference arrangeret af Tuborgfondet, Frivilligrådet og Mandag Morgen. Flygtningeholdet fra Ringkøbing-Skjern Kommune var med som et succesfuldt eksempel på god integration.
Taktisk planlægning, prævacciner til udvalgt mandskab og efteruddannelse til ledere. Det er nogle af de konkrete ønsker, som Danske Beredskaber peger på for at sikre, at det kommunale beredskab kan levere den altafgørende førsteindsats i tilfælde af et terrorangreb herhjemme.
Sydøstjyllands Brandvæsen fremlægger nu sit oplæg til en plan for beredskabet i Horsens og Hedensted kommuner. Beredskabet skal spare to millioner kroner i budgettet for 2018.
Med vedtagelsen af nye vedtægter i april i år fik Danske Beredskaber en helt ny struktur. Det betyder, at enkeltpersoner, virksomheder og organisationer nu kan støtte foreningens arbejde med et interessemedlemsskab.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
Foto: Danske Beredskaber