Seneste nyhed

Det kommunale redningsberedskab kørte i 2024 ud på indsatser 38.516 gange, et lille fald i forhold til året før, i et år præget af få vejrhændelser og nedgang i antallet af brande. 595 gange assisterede de kommunale beredskaber hinanden, imens Beredskabsstyrelsen 212 gange blev tilkaldt som assistance af det kommunale beredskab eller andre kommunale rekvirenter. […]

Nyhedsoversigt

Når sirenerne hyler onsdag klokken 12, er det heldigvis blot en test af det landsdækkende varslingssystem. Men for bare en måned siden var lyden af sirenerne alvor for borgere i Hedensted under en voldsom brand i en industribygning.
Flere kvinder vælger at blive brandmænd. Ved siden af sit arbejde i hjemmeplejen arbejder 26-årige Mia Andersen som deltidsbrandmand hos Midt- og Sydsjællands Brand & Redning.
Der er både fokus på faglig udveksling og netværk, når Sønderborg slår dørene op til 22. Internationale Feuerwehr-Sternfahrt i Kristi Himmelfartsdagene. Det storslåede arrangement trækker 3000 internationale brand- og redningsfolk til byen.
De seneste uger har Danske Beredskabers bestyrelsesmedlemmer og sekretariatschef været inviteret til en række møder med ordførere og ministre på Christiansborg. Møderne er en væsentlig del af foreningens arbejde og bidrager til at holde en løbende og tæt dialog mellem beredskaber og beslutningstagere.
I fredagens tema med fokus på de forskellige jobfunktioner i beredskabet kan du læse om 53-årige Mogens Bjerregaard, der er beredskabsdirektør. Han droppede sin karriere i politiet til fordel for nye udfordringer i beredskabet.
Tirsdag formiddag var Danske Beredskaber inviteret til møde med forsvarsministeren. På mødet drøftede parterne blandt andet rekruttering, terror og klima, der blot er nogle af de udfordringer, som beredskaberne står med - nu og i fremtiden.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
0U2A0104