Seneste nyhed

Fastholdelse af deltidsbrandfolk er en nødvendighed for at opretholde kompetencerne og erfaringerne på deltidsbrandstationerne. Den samlede styrke i de kommunale redningsberedskaber bestod ifølge rapporten Redningsberedskabet i tal med data for 2025 af 1.629 heltidsansatte, 1.000 frivillige og 3.994 deltidsansatte, og de fleste steder i landet er lokalsamfundene afhængige af deltidsbrandfolk for at sikre trygheden helt […]

Nyhedsoversigt

Transportministeren tager nu konsekvensen af problemer med oprydning på motorvejene efter trafikuheld og etablerer et pilotprojekt, der skal undersøge muligheden for at mindske forsinkelserne i trafikken. Danske Beredskaber hilser initiativet velkommen, men ser gerne, at der bliver lavet en permanent løsning.
Over hele landet lyder sirenen traditionen tro klokken 12:00 den første onsdag i maj. Testen af sirenerne skal blandt andet minde befolkningen om, hvad lyden betyder, så de er forberedt, hvis sirenerne hyler for alvor.
Siden 2013 har 10 medarbejdere hos FrederiksborgCentret i Hillerød været uddannet hjælperøgdykkere – klar til at assistere beredskabet ved en brand. Den 1. april blev uddannelsen så afprøvet i praksis, da der opstod brand i en gulvvaskemaskine i centrets svømmehal.
Over 35 beredskabsmedarbejdere fra hele landet var tirsdag samlet i Odense Congress Center, hvor Danske Beredskaber afholdte en intern temadag om indsatsledelse. Her skulle kernekompetencerne for den fremtidige indsatsleder diskuteres.
En ny undersøgelse fra Momentum viser, at de kommunale beredskaber har travlt som aldrig før. Alligevel har de kommunale beredskaber ikke fået tilført ekstra ressourcer, og det kan mærkes, lyder det fra sekretariatschef i Danske Beredskaber.
I Sindal i Nordjylland har deltidsbrandmændene på den lokale brandstation bygget et helt særligt køretøj. Køretøjet kaldes en naturtender og er lavet til at kunne køre i svært fremkommelige områder, hvor der fra tid til anden opstår naturbrande.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
Foto: Danske Beredskaber