Seneste nyhed

De kommunale beredskaber rykkede ud med brandbilerne 409 gange i løbet af nytårsaften. Nytåret 2025/2026 blev derfor ”almindeligt” travlt for de 29 kommunale primærberedskaber, der rykker ud, når alarmen går. Under de 409 brandudrykninger var 114 indsatsledere og 1.047 brandfolk ifølge Danske Beredskabers egen optælling i arbejde nytårsnat, og indsatserne over hele landet omfattede blandt […]

Nyhedsoversigt

Flere kvinder vælger at blive brandmænd. Ved siden af sit arbejde i hjemmeplejen arbejder 26-årige Mia Andersen som deltidsbrandmand hos Midt- og Sydsjællands Brand & Redning.
Der er både fokus på faglig udveksling og netværk, når Sønderborg slår dørene op til 22. Internationale Feuerwehr-Sternfahrt i Kristi Himmelfartsdagene. Det storslåede arrangement trækker 3000 internationale brand- og redningsfolk til byen.
De seneste uger har Danske Beredskabers bestyrelsesmedlemmer og sekretariatschef været inviteret til en række møder med ordførere og ministre på Christiansborg. Møderne er en væsentlig del af foreningens arbejde og bidrager til at holde en løbende og tæt dialog mellem beredskaber og beslutningstagere.
I fredagens tema med fokus på de forskellige jobfunktioner i beredskabet kan du læse om 53-årige Mogens Bjerregaard, der er beredskabsdirektør. Han droppede sin karriere i politiet til fordel for nye udfordringer i beredskabet.
Tirsdag formiddag var Danske Beredskaber inviteret til møde med forsvarsministeren. På mødet drøftede parterne blandt andet rekruttering, terror og klima, der blot er nogle af de udfordringer, som beredskaberne står med - nu og i fremtiden.
I Ringkøbing-Skjern er brandkadetuddannelsen under Brandkadetter i Danmark så stor en succes, at kommunale aktører går sammen om at sikre økonomien for projektets overlevelse.

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
0U2A0104