BESS-anlæg er “kæmpe risiko-objekter”

30. juli 2026

BESS-anlæg er gode for den grønne omstilling, men der er ifølge Danske Beredskaber tale om enorme risikoobjekter, som redningsberedskabet skal geares bedre til at kunne håndtere.

På Bornholm har selskabet EWII i 2025 tændt for kontakten til et af Danmark største batterianlæg, der vil kunne holde de cirka 40.000 bornholmere med strøm i halvanden time.

Batteriet kan fange selv små udsving i elnettet, og hvis behovet opstår, sender det som en systemydelse strøm ind i elnettet til Energinet eller lagrer energi til senere brug og medvirker dermed til at skabe balance i elnettet og sikre Bornholm mod strømafbrydelser.

Ifølge EWIIs kontrakt med Energinet skal BESS-anlægget indenfor sekst rimer kunne dække hele øens strømforbrug, hvis det skønnes nødvendigt. Det er endnu ikke muligt for batteriet at levere strøm til hele øen akut, og som yderligere backup har Bornholm på havnen i Rønne fire store dieselmotorer der i løbet af tre til seks timer kan være rygraden i den bornholmske energiforsyning, hvis det store søkabel mellem Borreby i Sverige og Hasle er ude af drift.

Der findes på og omkring Bornholm mange vindmøller og solcelleanlæg, som i god vind og sol kan producere strøm nok til teoretisk set at kunne levere strøm til hele øen. Sløjer vinden af, så skal de mere end 35 MW, som vindmøllerne kan producere ved stærk vind, erstattes indenfor 15 minutter, men også afbrænding af biomasse hos Bornholms Energi & Forsyning leverer energi til mixet, og her er det muligt at skrue op og ned for produktionen. Men at få alle energikilder til at spille sammen i ødrift, når dele af mixet leveres som vinden blæser, det er en udfordring, og en udfordring BESS-anlægget ved Hasle skal hjælpe med at balancere.

Som elnettet fungerer i 2026, kan det endnu ikke håndtere en meget vekslende energimængde, og hvis der mangler strøm i elnettet, eller der bliver ledt for meget strøm ind i det, bliver det ifølge DTU ustabilt og kortslutter.

Hos DTU ser man opbevaring af energi (Energy storage) som ”the missing link” når det handler om at gennemføre den grønne omstilling i Danmark, og her spiller BESS-anlæg en vigtig rolle, men hos Danske Beredskaber gør man opmærksom på, at udviklingen ikke er uden risici.

-Det er rigtig godt for den grønne omstilling, men det er altså også et kæmpe risiko-objekt, fortæller Bjarne Nigaard, sekretariatschefs i Danske Beredskaber, der i forbindelse med Folkemødet 2026 var på besøg på EWIIs BESS-anlæg ved Rønne, der med en kapacitet på 30 megawatt (MW) og 43 megawatt timer (MWh) er blandt de største BESS-anlæg i Danmark.

-Hvis noget går galt her, er der en enorm energiudladning, og det kræver nogle hele specielle taktikker at slukke noget der brænder her. Vi skal have redningsberedskabet med – der er vi ikke endnu, men det er vigtigt, at vi kommer det, rigtig snart, for den grønne omstilling går stærkt, lyder det fra Bjarne Nigaard.

Der er endnu begrænset med erfaringer fra håndtering af brande i BESS-anlæg i Danmark, men hos Danske Beredskaber savner man generelt et øget fokus på de risici for både lokalsamfund, miljø og brandfolk, som den grønne omstilling fører med sig.

Flere og større BESS-anlæg

Antallet af batterianlæg (BESS: Battery Energy Storage Systems) vokser kraftigt i Danmark som en del af den grønne omstilling. De store batterier tages i brug når virksomheder opruster sig mod strømsvigt, når festivaler og byggepladser opstiller midlertidige strømforsyninger og også udviklingen af nye teknologier medfører, at der kommer flere og flere BESS-anlæg til – også i de private boliger, og for redningsberedskabet er de store batterier en ny udfordring, brandfolkene rundt på Danmarks 242 brandstationer skal udvikles til at kunne håndtere.

I rapporten Samfundsudviklingen – påvirkningen af de danske redningsberedskaber redegør Danske Beredskaber for, at brande i batterier kan opstå på flere måder (kortslutning, opvarmning, mekanisk påvirkning etc.), og brandudviklingen kan være meget uforudsigelig. De særlige farer indebærer ophobning af brændbare gasser med risiko for eksplosion, og brande der ikke kan slukkes på traditionel vis, da batterier ikke kræver ilt for at kunne brænde. Desuden kan batterianlæg være placeret, hvor en indsats kompliceres f.eks. i kælderniveau eller på tage, eller på risikoobjekter, og det kan medføre langvarige indsatser med timelange evakueringer af bygninger, hård belastning af mandskab og risiko for store følgeskader.

Der er i Danmark ingen specifik lovgivning, der regulerer de særlige brandrisici, som et batterianlæg medfører. Beredskabsstyrelsen har i 2023 udarbejdet ”Vejledning om brandsikring af større oplag af litiumbatterier samt BESS”. Vejledningens primære fokus er mulighederne for at brandsikre BESS-anlæg ved redningsberedskabernes og kommunernes sagsbehandling forud for etablering af disse BESS-anlæg. I vejledningen er blandt andet beskrevet hvilke batterianlæg, der er reguleret af henholdsvis byggelovgivningen og Beredskabsloven. Vejledningen angiver, at oplag af batterier i det fri eller midlertidigt i containere ikke er reguleret.

Indsatsen med brand i og ved BESS vil kompliceres af, at der kan blive behov for større vandmængder end forudsat, og der vil også være behov for specielle slukningsværktøjer for at få slukket branden inde i batterimodulerne. Ved planlægning og udførelse af indsatsen skal der også tages højde for risiko for spredning af særlig brandfarlig røg.

Kompleksiteten vokser – men kompetencerne følger ikke med
Redningsberedskabets uddannelsesniveau er i dag langt fra tilpasset de udfordringer, som brandfolkene møder. Grunduddannelsen for en brandmand varer få uger, og vedligeholdelsen af kompetencer bygger primært på få årlige øvelser i kendte scenarier. Derfor er der ifølge Danske Beredskaber behov for et mere systematisk, nationalt uddannelsesløft, for man kan ikke forvente, at lokale beredskaber alene kan tilpasse sig en teknologisk revolution, der i stigende grad forudsætter tværfaglig viden og teknisk forståelse på højt niveau.

Mange kommunale beredskaber opererer stadig med materiel og køretøjer, der er designet til en verden med traditionelle husbrande og færre risici. I dag møder brandfolk elektriske køretøjer, batterilagre (BESS), solcelleparker og højhuse, hvor adgang, vandforsyning og elektriske spændinger skaber helt nye udfordringer.

Slukningen af BESS-anlæg kræver store mængder vand og specialudstyr, mens giftige gasser udvikles under ekstrem varme. I disse tilfælde bliver mandskabets sikkerhed, tekniske forståelse og materielle kapacitet afgørende. Men mere udstyr kræver også flere ressourcer og specialuddannet mandskab.

Flere beredskaber og deres ejerkommuner står ifølge Danske Beredskaber derfor i et dilemma: Enten anskaffer man specialmateriel og får økonomiske og logistiske udfordringer – eller man afstår og risikerer en utilstrækkelig indsats.

Læs meget mere om de risici den grønne omstilling af samfundet stiller redningsberedskabet overfor i rapporten: Samfundsudviklingen

 

 

 

Samfundsudviklingen – og dens betydning for de kommunale redningsberedskabet
EWIIs Bess-anlæg ved Hasle har en kapacitet på 30 megawatt (MW) og 43 megawatt timer (MWh). Foto Danske Beredskaber

 

Danske Beredskaber var i forbindelse med Folkemødet 2026 på besøg på EWIIs Bess-anlæg ved Hasle, der har en kapacitet på 30 megawatt (MW) og 43 megawatt timer (MWh). På billedet (venstre mod højre: Bjarne Nigaard, Kim Bjerg Wemmelund og Jarl Vagn Hansen) Foto: Danske Beredskaber

 

 

 

EWIIs Bess-anlæg ved Hasle har en kapacitet på 30 megawatt (MW) og 43 megawatt timer (MWh). Foto Danske Beredskaber

 

EWIIs Bess-anlæg ved Hasle har en kapacitet på 30 megawatt (MW) og 43 megawatt timer (MWh). Foto Danske Beredskaber

Læs rapporten “Samfundsudviklingen” fra Danske Beredskaber

Læs meget mere om udviklingen af beredskabet på undersiden “Beredskabsaftalen”

Artiklen er skrevet af Jakob Tilma, Danske Beredskaber, med input fra følgende artikler og rapporter.

 

https://danskeberedskaber.dk/wp-content/uploads/2025/10/Samfundsudviklingen-paavirkning-af-de-kommunale-redningsberedskaber-Danske-Beredskaber-endelig-fagtekstversion.pdf

https://www.ewii.dk/erhverv/el/batterier/batteri-paa-bornholm/

https://www.energy-supply.dk/article/view/660189/afbrudt_elkabel_til_bornholm_giver_unik_testmulighed

https://eudp.dk/files/media/document/Slutrapport%20EUDP%20-%2064018-0618%20BOSS_v06_1_17032025_0959.pdf

https://tidende.dk/bornholm/saadan-kom-stroemmen-igen-beof-ventede-to-timer-med-oe-drift/118759

https://www.dtu.dk/nyheder/alle-nyheder/nyhed?id=af5a1c49-c900-4fe8-be19-80c9e09a5734

Relaterede nyheder

Beredskabskonferencen er nordens største beredskabsmesse med masser af faglige relevante oplæg fra danske eksperter og aktører. Tilmeldingsfristen er den 19. august Nu er der ikke længe til Beredskabskonferencen 16. og 17. september, hvor Danske Beredskaber åbner dørene til Danmarks største beredskabsmesse, hvor du får to dage fyldt med faglige oplæg og udstillinger med beredskabet i […]

Weekenden banker på, og med de høje temperaturer kommer desværre også en høj brandfare, og derfor sender Danske Beredskaber en særlig hilsen til alle på vej på weekend. -Det skønne vejr kalder på hygge i haven – eller slutspurt i marken med årets høst. Uanset hvad planerne er for weekenden, så håber jeg vi kan […]

Beredskabsminister Lisbeth Bech-Nielsen erklærer i et svar til Folketinget, at Danmark skal have et Totalberedskab. Danske Beredskaber bakker op om udmeldingen og efterspørger en mere tydelig rolle- og ansvarsfordeling mellem aktørerne. I et ministersvar 12. august erklærer beredskabsministeren Lisbeth Bech-Nielsen, at Danmark skal have et Totalberedskab, der skal skabe ”national sammenhængskraft og samfundsresiliens.” Udmeldingen kommer […]

Beredskabet står midt i en tid med stor udvikling og forandring. Det afspejler sig naturligvis også i årets Beredskabskonference, hvor vi sætter fokus på nogle af de vigtigste temaer og udfordringer, der præger sektoren netop nu. Det faglige program er bygget op omkring tre temaspor med hver sin scene: Operativ, Forebyggelse og Samfundssikkerhed På scenerne […]

Den 18. juni blev Regeringen og KL enige om den kommunale serviceramme for 2027. Aftalen giver et løft på 3,3 mia. kr. til kommunerne, men der er ikke sat beløb på, hvor mange midler der skal prioriteres til at udfolde et varslet ”totalberedskab”. Med økonomiaftalen har Regeringen og KL sat en fælles retning for at […]

Det kommunale redningsberedskab kørte i 2025 ud på indsatser 39.329 gange, en stigning i forhold til året før på 2,1 procent, men mere komplekse indsatser har betydet, at mandetimeforbruget er steget med syv procent eller cirka 14.000 mandetimer. Opgørelsen over redningsberedskabets arbejde i 2025 kan læses i rapporten ”Redningsberedskabet i tal 2025”, og det blev […]

BESS-anlæg er gode for den grønne omstilling, men der er ifølge Danske Beredskaber tale om enorme risikoobjekter, som redningsberedskabet skal geares bedre til at kunne håndtere. På Bornholm har selskabet EWII i 2025 tændt for kontakten til et af Danmark største batterianlæg, der vil kunne holde de cirka 40.000 bornholmere med strøm i halvanden time. […]

Daglig rengøring af motorrum og mekaniske dele er den bedste forsikring mod høstbrande, men opstår der brand, så skal man ikke tøve med at ringe 1-1-2, for ilden kan hurtigt sprede sig efter uger med varmt og tørt vejr. Efter flere uger med varmt og tørt vejr har brandfolk fra en række af landets 242 […]

Det varme vejr har givet sommerstemning over hele Danmark, og hos Danske Beredskaber opfordrer man nu til at bruge åben ild med omtanke. Det er mega-lækkert vejr, så hvis du overvejer at tænde et bål, at få en pølse på kulgrillen eller du lige vil af med noget ukrudt ved at benytte ukrudtsbrænderen, så opfordrer […]

Kender du reglerne for håndtering af gasflasker under transport – og ved du, hvor gasflasken skal stå, når den ikke er i brug? Sommeren er kommet til Danmark, og mange af os benytter de lune dage til at svitse ukrudtet eller til at riste en pølse på gas-grillen, og derfor kommer Danske Beredskaber og Drivkraft […]

Hvert år i uge 40 sætter hundredvis af skoler landet over fokus på brandforebyggelse med kampagnen ”Lær børn om brand”.  Materialet er gratis og kan bestilles nu. Børn skal lære om ild og brandsikkerhed, så de forstår, hvorfor ild kan være farligt, og så de kan reagere rigtigt, hvis der opstår brand. Lærere og brandfolk […]

Regeringen afsætter ca. 1,2 mia. kr. i 2026 til en akutpakke på beredskabsområdet. Akutpakken skal gøre staten, kommunerne og regionerne i stand til at gennemføre en række konkrete beredskabstiltag, der på kort sigt kan styrke robustheden i det danske samfund. Med en bred politiske aftale præsenteret den 30. juni, hvor kun Liberal Alliance har valgt […]

På workshoppen BeredskabSmart lærer unge hvad en krise er, og gennem praktiske gruppeøvelser bliver de klædt på til at handle, når krisen rammer. ”Vi har valgt medicin, lommelygte, varmt tøj, tæpper, batterier, dåsemad, vand, nødradio, multiværktøj og kontanter.” ”Hvorfor dåsemad?”, spørger Ronny Højgaard Larsen fra Unge i Beredskabet gruppen af unge, der står samlet rundt […]

Trods meget tørt og varmt vejr oplever de kommunale beredskaber ikke øget travlhed, og det skyldes primært at danskerne agerer fornuftigt i sommervarmen. På Danmarks 242 brandstationer kører man trods de varme og tørre sommerdage ikke ud med brandbilerne mere end normalt for perioden, og det skyldes i høj grad at danskerne opfører sig fornuftigt […]

Sankthans er den eneste aften på året, hvor det er tilladt at afbrænde haveaffald – desværre oplever brandvæsenet, at alt fra sofaer til biler havner på glædesbålene. Sankthansaften er travl for de danske brandfolk når store bål med planterester fra haven, europaller og andet affald sender sort røg mod aftenhimlen, så nu opfordrer Danske Beredskaber […]

Risikoen for at en brand kan sprede sig er afhængig af bålets størrelse og af hvad man brænder af, og derfor har myndighederne lavet en vejledning til afbrændingsbekendtgørelsen, som præcis udlægger, hvilke regler der gælder for alt fra små bålfade til store sankthansbål. Se dem her. Afstandskravene til bygninger og andet brandbart er forskellige fra […]

Brandvæsenet rykker ud til mere end dobbelt så mange 1-1-2 udkald sankthansaften som på en normal aften. Man bør derfor være opmærksom på en række ting, når man tænder bålet, oplyser Beredskabsstyrelsen og Danske Beredskaber. Hvert år rykker brandvæsenet ud til mere end dobbelt så mange 1-1-2 udkald på sankthansaften end på en gennemsnitlig aften […]

Tre beredskaber er nu i drift med et fælles vagtcentralsystem, der styrker robustheden, skaber redundans på tværs af landsdele og understøtter udviklingen mod et mere sammenhængende og modstandsdygtigt beredskab. Et nyt fælles vagtcentralsystem er nu fuldt implementeret hos Nordsjællands Brandvæsen, Midtjysk Brand & Redning og Service og Beredskab, som er vagtcentral for Sydøstjyllands Brandvæsen. Tilsammen […]

Ministeriet for samfundssikkerhed og beredskab har dumpet sin opgave, for der mangler et nationalt fokus, der kan samle beredskabet, lød det under Danske Beredskabers debat på Folkemødet fra Carsten Bach, beredskabsordfører i Liberal Alliance. Danske Beredskaber var på Folkemødet 2026 vært for debatten “Taktskiftet i redningsberedskabet er igang”, hvor et panel debatterede beredskabets tilstand og […]

I Beredskab Fyns garage foregik der den 9. juni noget, som ikke hører til dagens normale opgaver. Her havde Danske Beredskabers mangfoldighedsgruppe samlet deltagere fra hele landet til workshoppen “Fire generationer – ét beredskab”. Og selvom titlen peger på generationer, handler dagen i lige så høj grad om at udfordre nogle af de forestillinger og […]

Beredskab og samfundssikkerhed gør for alvor sit indtog på scenerne og til debatterne på Folkemødet 2026. Af Bjarne Nigaard, sekretariatschef Danske Beredskaber Det er dejligt at opleve, at et så væsentligt emne for os alle, nu også får sit tydelige aftryk i den folkelige debat. For det er en vigtig dagsorden for alle borgere. Danske […]

Danmark skal fortsat have en minister for samfundssikkerhed og beredskab, og det giver ifølge Danske Beredskaber god mening, for taktskiftet i beredskabet er langt fra afsluttet. Den 3. juni blev ministrene i Mette Frederiksens tredje regeringen præsenteret, og det bliver SFs Lisbeth Bech-Nielsen, der skal løfte opgaven som minister for samfundssikkerhed og beredskab. Hos Danske […]

Hvis Danmark skal have et stærkere totalberedskab, kræver det et stærkere kommunalt redningsberedskab, lyder det fra Danske Beredskaber efter præsentationen af firkløverregeringen. Samfundssikkerhed og beredskab bliver et vigtigt fokusområde for regeringen, der den 2. juni blev præsenteret af Danmarks statsminister, Mette Frederiksen. Helt konkret står der i det politiske grundlag for firkløverregeringen, at udgifterne til […]

Hos Danske Beredskaber ser Bjarne Nigaard frem til samarbejdet med den nye regering, der forventeligt bliver præsenteret for danskerne den 2. juni klokken 16.00. -Danskerne kan roligt regne med, at de kommunale beredskaber, også under en ny regering, står klar til at passe på Danmark; at vi tager ansvar for danskernes tryghed, siger Bjarne Nigaard […]

Få nyhedsbrev i indbakken

Tilmeld dig Danske Beredskabers nyhedsbrev
Foto: Danske Beredskaber